Menü Kapat

Arabada bluetooth ile telefondan müzik dinlemek

Arabada bluetooth ile telefondan müzik dinlemek için Kingpoint AN-6991 Car Bluetooth Music Receiver

Arabada bluetooth ile telefondan müzik dinlemek için Kingpoint AN-6991 Car Bluetooth Music Receiver isimli ürünü kullanıyorum. Giriş bölümünü atlayıp doğrudan AN-6991 Car Bluetooth Music Receiver bilgilerine gidebilirsiniz.

Not: Bluetooth aux araç kitini alalı neredeyse iki buçuk yıl oldu. Cihaz hala problemsiz çalışıyor. Bu sayfayayı, gelen yeni bilgilerle güncelledim.
-18 Aralık 2018

Benim arabanın müzik sisteminin dijital ekranı bozuk. Radyoda mı, CD’de mi, yoksa ses ayarında mı belli olmuyor. Yine de sistemin durumu fena değil. Sistem dediğim, aslında radyolu bir CD çalar. Hakkını yemeyeyim; USB’den mp3 çalma, harici ses kaynağına (Aux) bağlanabilme özellikleri de var. Fakat ekran olmayınca kullanmak çok zor.

Arabayı yeni aldığım ve pek çok eksiği olduğu için, bütçeyi HGS etiketi gibi daha önemli ihtiyaçlara kullanmak durumundayım. Yakın zamanda bir teyp almayı düşünmüyorum. Eldeki malzemeyi en iyi şekilde değerlendirmem lazım.

Ekran çalışmadığından, kendinden ekranı olan bir cihazı müzik sistemine bağlamak en makul çözüm. Sürekli cebimde taşıdığım iPhone ne güne duruyor? Hem böylece iTunes ve Spotify’dan da yararlanabilirim.

Bluetooth ile telefonu arabanın ses sistemine bağlamak

Bu işi için önce ses kablosu kullanmayı düşündüm. Fakat internette gezinirken bluetooth aux araç kiti diye bir şey olduğunu gördüm. Bluetooth teknolojisiyle pek aram yok, ama telefonu ses sistemine kablosuz bağlama fikri hoşuma gitti. Fiyat da oldukça uygundu. Aldım.

Arabada bluetooth ile telefondan müzik dinlemek için iPhone Samsung Lg Bluetooth Aux Araç Kiti kutusu. Kutunun penceresinden bluetooth alıcı görünüyor.
iPhone Samsung Lg Bluetooth Aux Araç Kiti kutusu. Kutunun penceresinden bluetooth alıcı görünüyor.

Kingpoint AN-6991 Car Bluetooth Music Receiver

Teknik (sayılabilecek) bilgiler

  • Satış sayfasında yazılanlara göre bluetooth aux araç kiti 10m iletim mesafesi var. Yalnızca oto teyplerinde değil, başka cihazlarda ve hatta kulaklık olarak bile kullanılabildiği düşünüldüğünde, 10 metrelik bir iletim mesafesi işe yarayabilir.
  • Cihaz mini-USB kablosu ile şarj ediliyor. Bana gelen ürünün şarj kablosu biraz zor giriyor ama yine de problemsizce şarj etti. Bu konuda bir şikayetim olmadı. Uygun bir USB adaptör ile çakmak yuvasından da şarj edilebiliyor.
  • Yine satış sayfasında bluetooth alıcı için 8 saate kadar çalışma süresi verilmiş ki bence bu abartılı. Ben en fazla 3 saat kesintisiz müzik dinledikten sonra “yetersiz güç” anonsu yapmaya başladı. Aşağıda bu anonsa tekrar değineceğim.
  • Fiyat gerçekten iddialı: 17,90TL (Temmuz 2016, Aralık 2018, 29 Mayıs 2019)
Arabada bluetooth ile telefondan müzik dinlemek için iPhone Samsung Lg Bluetooth Aux Araç Kiti kutudan çıkanlar: Bluetooth alıcı, mini-USB kablo, 3.5mm çift taraflı stereo jak, kullanma kılavuzu
iPhone Samsung Lg Bluetooth Aux Araç Kiti kutudan çıkanlar: Bluetooth alıcı, mini-USB kablo, 3.5mm çift taraflı stereo jak, kullanma kılavuzu

Bluetooth aux araç kitinin kullanımı

Bluetooth alıcının kullanımı oldukça kolay. Alt başlıklar halinde inceleyecek olursak:

Kurulum

Öyle ahım şahım bir kurulum yok. Stereo jakın bir ucunu bluetooth alıcıya sokuyorsunuz. Sonra da cihazı müzik sisteminin ses giriş yuvasına takıyorsunuz. Kullanım boyunca orada asılı kalıyor.

Açma/kapama

Cihazın üzerinde tek bir düğme var. Açmak ve kapamak için bu düğmeyi 5 saniye boyunca basılı tutmanız gerekiyor. Alıcıyı açmadan önce müzik sisteminize bağlayıp mod seçeneklerinden de “Aux”u seçtiyseniz, cihaz açıldığında ve kapandığında bunu sesli olarak bildiriyor.

Eşleştirme

Eşleştirme de oldukça kolay. Cihazı açtıktan sonra iPhone’dan bluetooth’u açıp cihazınızı seçiyorsunuz. Böylece eşleşmiş oluyor. Bir kere eşleştikten sonra da her zaman otomatik olarak bağlanıyor.

Pil ömrü

Yukarıda da değindiğim gibi, her ne kadar satış sitesinde 8 saatlik pil ömrü vaat edilse de, ben kesintisiz olarak en fazla 3 saat dinleyebildim. Ancak bu sizi yıldırmasın. Cihazın yanında verilen mini-USB kablosunu, cihazın yanında verilmeyen araba çakmağı adaptörüne takarak kesintisiz güç elde edebilirsiniz. Bu şekilde, bluetooth alıcı bir yandan kullanılırken bir yandan şarj da oluyor. Biraz şarj edip daha sonra yine pil ile çalıştırmaya devam edebilirsiniz. Telefonunuzu şarj etmek için yer açılır.

Ses kalitesi

Benim arabadaki hoparlörler vasat. Üstelik sadece önde iki tane var. Yani öyle ses kalitesi ölçecek halim yok. Zaten klima bozuk olduğu için Temmuz sıcağında camlar açık gidiyorum. Arabada müzik dinleyebildiğim için halime şükrediyorum. Hal buyken, ben problemsizce dinledim.

Diğer

Her şeyi iyi hoş da, cihazın pili bittiğinde verdiği uyarı çekilir şey değil. Müziğin ortasında birden dişi bir robot sesi nefes almadan, “pil bitti” anlamında bir şey söylemeye başlıyor. Ama bunu durmadan, hatta ara bile vermeden tekrar tekrar söylüyor. Ta ki cihazı kapatana, elektriğe bağlayana ya da saatte 90 km ile giderken camdan fırlatana kadar.

Sonuç

Arabada bluetooth ile telefondan müzik dinlemek için ucuz bir bluetooth aux araç kiti arıyorsanız bu cihazı kesinlikle tavsiye ederim. Fiyatı müthiş.

Yakın zamanda ailecek uzun bir yolculuğa çıktık. Hanımın iPad’i ile eşleştirdiğimiz bluetooth alıcı bize yol boyu büyük kolaylık sağladı. iPad’den gönderdiğimiz müziği itiraz etmeden, pili yettiğince müzik sistemine aktardı. Pili bittiğinde yaptığı sabırsız uyarıya da bir süre sonra alıştık -alıştık dediğim, ya derhal kapatmaya, ya da hızlı bir şekilde elektriğe bağlamaya alıştık.

Bluetooth alıcının fiyatı 20 lira bile değil ve fiyatını rahat rahat hak ediyor. Arabada kullanımı çok yararlı. Kulaklık olarak kullanılabiliyor olması da bir başka artısı.

Aklınıza yanlış bir şey gelmesin. Ben satmıyorum. Satışından bir çıkar da elde etmiyorum.

Cihazı nereden alabilirsiniz?

En son baktığımda hepsiburada‘da satılıyordu.

Bir cevap yazın