Menü Kapat

Bayezid-i Bestami Türbesi, Hatay, Kırıkhan

Hatay Kırıkhan’daki Bayezid-i Bistami türbesinin içinden bir görünüm. Namaz saati yaklaştıkça türbe kalabalıklaşıyor.

Beyazıd-ı Bestami hazretlerinin türbesi Hatay’ın Kırıkhan ilçesinin Alabeyli Köyünün kuzeyinde, ilçe merkezine dört kilometre mesafede bir tepenin üzerindedir.

Türbe tanıtım yazısı

BAYEZID-I BISTAMI HAZRETLERİ

Bayezid-i Bistami Hazretleri, Hicri 161 (Miladi 777) yılında İran’ın Horasaniye Eyaleti’nde bulunan Bistam Kasabası’nda doğdu. Asıl adı Tayfur Bin İsa’dır.

Babası, Bistam Kasabası’nın ileri gelenlerinden, iyi bir Müslüman ve dindar bir insandı. Haramdan sakınan, helal lokmaya özen gösteren, haram lokmanın dua ve ibadetin kabulüne engel olduğuna inanan, Allah korkusu olan, takva sahibi bir insandı. Annesi ise son derece saliha bir hatundu.

Bayezid-i Bistami, memleketinden ayrıldıktan ve otuz yıl kadar Suriye ile Şam civarında dolaştıktan sonra, Abbasiler döneminde Kırıkhan İlçesi’ne gelip, 27 yıl çilehanede haramlardan sakınarak ve ibadet ederek yaşadı. Mektebe giderek hocalardan ders alan ve Kur’an-ı Kerim’i ezberleyen Hazret, Caferi Sadık Hazretleri’nden iki sene istifade etti.

Son derece insansever olan Hazret, bir defasında “Allah’ım beni cehenneme at ve vücudumu o kadar büyüt ki, artık cehennemde başka birini koyacak yer kalmasın.” demiştir. “Bu erdiğin hale nasıl, neyle erdin?” diye sorduklarında, “Dünyayı topladım, kanaat ipi ile bağladım, sonra onu sadakat küpüne koydum, ümitsizlik denizine attım, bundan sonra rahata kavuştum.” diye cevap vermiştir.

Olağanüstü hallere önem verilmesini istemeyen Bayezid-i Bistami, “Falan zat su üstünde yürüyor” denilince, “Balıklar da aynı işi yapıyor.” diyerek bunları önemsemediğini, aslolanın ‘Dinin hükümlerine bağlı kalmak’ olduğunu belirtmiştir.

Bayezid-i Bistami Hazretleri, Sufilikte “Kendinde yok olma” hali olarak ifade edilebilecek ruh haline bürünmesiyle, “Kişinin Allah’a en yakın olduğu ruh hali” olan “Fena Fi’Allah” (Allah’ta yok olma mertebesi) olarak tanımlanmıştır.

Kendisini dine ve takvaya adayan bir Allah dostu olan Bayezid-i Bistami, Hicri 234 (Miladi 848) yılında 73 yaşında iken bir Cuma günü vefat etmiştir.

Bayezid-i Bestami Türbesi tanıtım yazısı, Hatay, Kırıkhan
Bayezid-i Bestami Türbesi tanıtım yazısı, Hatay, Kırıkhan

Giriş kitabesi

İBN-İ MURSEL OCAĞINDA ABD-İ AHKAR KULUNA
İLHAM İDUP KADİR ALLAH EMR-U FERMAN EYLEDİ

BÜSBÜTÜN HARAP OLAN İŞBU MAHALLİ ÂLİNİN
LÜZÛMU TAMİRİNE LÜTFÜ HAKLA SA’Y EYLEDİ

DESTEGİR HİMMET-İ İBN-İ İSA EBÂ YEZİDİ BESTÂMİ’YLE
SAYEYİ SULTAN HAMİDİ SÂNİDE HÜSNÜ HİZMET EYLEDİ

KİMDİR OL ABD-İ HAKİR EL HAC MUSTAFA PAŞA ’
YÜZ SÜRÜP DERGÂHI TAYFURA ARZ-U NİYÂZ EYLEDİ

LEYLE-İ BERÂTİDE SÖYLEYÜP ŞEVK İLE TARİH TÜMEN KENDÜSÜ
HAMDULİLLAH MUİNÜM ŞEFİİM MUHAMMED HAK MUVAFFAK EYLEDİ

1308

Adresi ve haritada konumu

Bayezıd-i Bistami Hazretleri Türbesi
Alaybeyli Mahallesi,
Bayezıd-İ Bestami Cd.,
31440 Kırıkhan/Hatay
https://goo.gl/maps/u8JSVMhvhoE2

 

Bir cevap yazın