Menü Kapat

Arabada bluetooth ile telefondan müzik dinlemek

Arabada bluetooth ile telefondan müzik dinlemek için Kingpoint AN-6991 Car Bluetooth Music Receiver

Bir süredir, arabada bluetooth ile telefondan müzik dinlemek için Kingpoint AN-6991 Car Bluetooth Music Receiver isimli ürünü kullanıyorum. Bu ürünün fiyat/performans dengesinden gayet memnunum.

Giriş bölümünü atlayıp doğrudan AN-6991 Car Bluetooth Music Receiver bilgilerine gidebilirsiniz.

Güncelleme: Bluetooth aux araç kitini alalı üç yıl oldu. Cihaz hala problemsiz çalışıyor. Bu sayfayayı, gelen yeni bilgilerle güncelledim.

29 Ağustos 2019

Bluetooth ile telefonu arabanın ses sistemine bağlamak

Araba kullanırken iTunes ve Spotify’dan müzik dinlemek için akıllı telefonu arabanın müzik sistemine bağlamak yaygın bir uygulama. Benim arabadaki teyp eski; kendinden bluetooth bağlantısı yok. Bu yüzden bir bluetooth aux araç kiti almaya karar verdim. Kısa bir araştırmadan sonra Kingpoint AN-6991 Car Bluetooth Music Receiver adlı, uygun fiyatlı bir ürün buldum ve aldım.

Arabada bluetooth ile telefondan müzik dinlemek için iPhone Samsung Lg Bluetooth Aux Araç Kiti kutusu. Kutunun penceresinden bluetooth alıcı görünüyor.
iPhone Samsung Lg Bluetooth Aux Araç Kiti kutusu. Kutunun penceresinden bluetooth alıcı görünüyor.

Kingpoint AN-6991 Car Bluetooth Music Receiver

Teknik (sayılabilecek) bilgiler

  • Menzil: Satış sayfasında yazılanlara göre bluetooth aux araç kiti 10m iletim mesafesi var. Yalnızca oto teyplerinde değil, başka cihazlarda ve hatta kulaklık olarak bile kullanılabildiği düşünüldüğünde, 10 metrelik bir iletim mesafesi işe yarayabilir. Mesela ben evde de kullanıyorum.
  • Şarj: Cihaz mini-USB kablosu ile şarj ediliyor. Bana gelen ürünün şarj kablosu biraz zor giriyor ama yine de problemsizce şarj etti. Bu konuda bir şikayetim olmadı. Uygun bir USB adaptör ile çakmak yuvasından da şarj edilebiliyor.
  • Çalışma süresi: Yine satış sayfasında bluetooth alıcı için 8 saate kadar çalışma süresi verilmiş ki bence bu abartılı. Ben en fazla 3 saat kesintisiz müzik dinledikten sonra “yetersiz güç” anonsu yapmaya başladı. Aşağıda bu anonsa tekrar değineceğim.
  • Fiyat: Fiyat gerçekten iddialı.
Arabada bluetooth ile telefondan müzik dinlemek için iPhone Samsung Lg Bluetooth Aux Araç Kiti kutudan çıkanlar: Bluetooth alıcı, mini-USB kablo, 3.5mm çift taraflı stereo jak, kullanma kılavuzu
iPhone Samsung Lg Bluetooth Aux Araç Kiti kutudan çıkanlar: Bluetooth alıcı, mini-USB kablo, 3.5mm çift taraflı stereo jak, kullanma kılavuzu

Bluetooth aux araç kitinin kullanımı

Bluetooth alıcının kullanımı oldukça kolay. Alt başlıklar halinde inceleyecek olursak:

Kurulum

Öyle ahım şahım bir kurulum yok. Stereo jakın bir ucunu bluetooth alıcıya sokuyorsunuz. Sonra da cihazı müzik sisteminin ses giriş yuvasına takıyorsunuz. Kullanım boyunca orada asılı kalıyor.

Açma/kapama

Cihazın üzerinde tek bir düğme var. Açmak ve kapamak için bu düğmeyi 5 saniye boyunca basılı tutmanız gerekiyor. Alıcıyı açmadan önce müzik sisteminize bağlayıp mod seçeneklerinden de “Aux”u seçtiyseniz, cihaz açıldığında ve kapandığında bunu sesli olarak bildiriyor.

Eşleştirme

Eşleştirme de oldukça kolay. Cihazı açtıktan sonra telefondan bluetooth’u açıp cihazınızı seçiyorsunuz. Böylece eşleşmiş oluyor. Bir kere eşleştikten sonra da her zaman otomatik olarak bağlanıyor.

Pil ömrü

Yukarıda da değindiğim gibi, her ne kadar satış sitesinde 8 saatlik pil ömrü vaat edilse de, ben kesintisiz olarak en fazla 3 saat dinleyebildim. Ancak bu sizi yıldırmasın. Cihazın yanında verilen mini-USB kablosunu, cihazın yanında verilmeyen araba çakmağı adaptörüne takarak kesintisiz güç elde edebilirsiniz. Bu şekilde, bluetooth alıcı bir yandan kullanılırken bir yandan şarj da oluyor. Biraz şarj edip daha sonra yine pil ile çalıştırmaya devam edebilirsiniz. Telefonunuzu şarj etmek için yer açılır.

Ses kalitesi

Benim arabada iki tane vasat hoparlör var. Kalite hakkında ayrıntılı yorum yapmam zor. Hal buyken, ben problemsizce dinledim.

Diğer

Cihazın pili bittiğinde verdiği uyarı biraz can sıkıcı. Aralıksız verilen uyarı, cihazı elektriğe bağlayana ya da kapatana kadar sürüyor.

Sonuç

Arabada bluetooth ile telefondan müzik dinlemek için ucuz bir bluetooth aux araç kiti arıyorsanız bu cihazı tavsiye ederim. Fiyatı müthiş.

Bluetooth alıcının fiyatı 100 lira civarı ve bunu rahat rahat hak ediyor. Arabada çok kullanışlı. Kulaklık olarak kullanılabiliyor olması da bir başka artısı.

Aklınıza yanlış bir şey gelmesin. Ben satmıyorum. Satışından bir çıkar da elde etmiyorum.

Cihazı nereden alabilirsiniz?

En son baktığımda hepsiburada‘da satılıyordu.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

2 Comments

    • turzifer

      Merhaba. Siz hangi araç kitini kullanıyorsunuz bilmiyorum fakat yazıda bahsettiğim araç kitine müzik yüklenmiyor. Kit, müzik yüklü bir cihazla, mesela cep telefonu, arabanızın müzik sistemi arasındaki bağlantıyı yapmak için kullanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir