Menü Kapat

merak

Çeşitli konularda, bugün birinin ya da bir gün benim işime yarar diyerekten bir kenara alınan notlar. Bir kenarda değil de, burada duruyorlar.

Tarihte Türk Devletleri

Kronolojik sırasıyla büyük Türk devletleri: Büyük Hun İmparatorluğu, Batı Hun İmparatorluğu, Avrupa Hun İmparatorluğu, Ak Hun İmparatorluğu, Göktürkler, Avarlar, Hazarlar, Uygurlar, Karahanlılar, Gazneliler, Selçuklular , Harezmşahlar, Altın Ordu Devleti, Timur İmparatorluğu, Babür İmparatorluğu, Osmanlılar, Türkiye Cumhuriyeti.

Yazıya git Tarihte Türk Devletleri

Turna

Turna, genellikle sazlık bölgelerde yaşayan, göçmen bir kuştur. Bacakları, boyunları, gagaları uzun, kanatları geniş, kuyruğu kısadır. Sesi güçlüdür.

Yazıya git Turna

Egzoz spirali koptu, egzoz düştü

Usta hemen arabanın altına inerek bir ön inceleme yaptı. Beş dakika sonra yukarı çıkarak spiralin kırıldığını ve egzozun bu yüzden düştüğünü söyledi. Tekrar tünele girerek çalışmaya devam etti. O sırada diğer usta da, arızanın benim zannettiğim gibi önemsiz olmadığını söyledi. Egzoz borusu, hele ki yüksek hızla seyrederken yerinden çıkıp yere değerse arabaya takla bile attırabilirmiş.

Yazıya git Egzoz spirali koptu, egzoz düştü