Menü Kapat

Greenpeace Cannes Lions 2022’yi bastı

Kreatif sektörün en iyilerini ödüllendirmeyi amaçladığı ifade edilen Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nin 2022 açılış töreninde Gustav Martner isimli [eski] bir reklamcı Greenpeace adına bir protesto eylemi gerçekleştirdi.

2007 yılında, Volkswagen için yaptığı bir işle kendisi de Cannes Lions ödülü almış olan Martner, açılış konuşması sırasında seyircilerin arasından sahneye çıktı. Almış olduğu ödülü konuşmakta olan beyefendiye iade etti (ihtimal ki 2007’de ödülü ondan almıştır) ve ardından da üzerinde İngilizce olarak “Ölü bir gezegende ödül olmaz” yazılı bir pankart açtı. Amaç? İklim değişikliği gündemine paralel olarak fosil yakıt şirketleri için reklam yapan firmaları kendilerine getirmek.

Gustav Martner Cannes Lions 2022 açılış töreninde sahneyi bastı
Gustav Martner Cannes Lions 2022 açılış töreninde sahneyi bastı

Videoda görüldüğü kadarı ile eylemi sırasında Martner herhangi bir engellemeyle karşılaşmamış. Hatta konuşmacı beyefendi kendisine alan açmış. Martner’in sesi de yakasında bir mikrofon varmış gibi net geliyor.

Eylemin ardından Martner festivalden dışarı çıkartıldı ve festivale tekrar girmesi yasaklandı.

Konuyla ilgili olarak Martner, “Dünyanın en büyük reklam etkinliği olan bu festivalin kara listesine alınan tek kişi benim. Oysa fosil reklamcıların kara listeye alınması gerekirdi” yorumunda bulundu.

Cannes Lions sözcüsü ise “İnsanların protesto hakkına saygı duysak da Cannes Lions’da Festivale katılan tüm delegeler için geçerli davranış kurallarımız var. Martner’ın eylemleri bu kuralı ihlal ediyor ve bunun sonucunda geçişini iptal ettik.” dedi.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir