Menü Kapat

HGS Nereden Alınır, Nasıl Alınır, Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

PTT'nin verdiği HGS etiketi

HGS nedir?

HGS, araç üzerinde bulunan bir etiketin gişedeki okuyucular ile tanınması ve ücretin etiketle ilişkili hesaptan tahsil edilmesini sağlayan sistemin ismidir. Böylece boğaz köprüleri ve otoyol geçiş gişelerinde ödeme için duraksamadan hızlı bir geçiş sağlanır.

HGS altyapı olarak RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisini kullanır. Gişedeki okuyucular araçtaki etiketi radyo frekansları ile okurlar. Buna ek olarak, dört adet akıllı kamera ile geçiş yapan aracın farklı açılardan fotoğrafları çekilerek aracın sınıf ve plakası da tespit edilir (1).

HGS Nereden Alınır?

HGS’yi PTT şubelerinden ya da bankalardan alabilirsiniz.

Mecbur kalırsanız otoyolları HGS olmadan kullanabilirsiniz. Bu durumda, çıkışta gişe kameraları plakanızı tespit eder. 15 gün içinde HGS alıp içine yeterli parayı aktarırsanız geçiş ücreti buradan düşülür. Ek ceza kesmez

PTT’den HGS almak

HGS’yi PTT şubelerinden alabiliyorsunuz. Bazı otoyolların giriş-çıkışlarında PTT şubeleri var. Bu şubelerden hemen alabiliyorsunuz.

HGS’yi PTT’den almanın dezavantajı, internet üzerinden hesaba para aktarma imkanı olmaması. Bunun için şubeye gitmeniz gerekiyor. Aslında PTT’nin de bir online işlem imkanı varmış ama şu anda çalışmıyormuş.

Bankadan HGS almak

HGS’yi bankadan almak oldukça kolay. Bankanın akıllı telefon uygulaması üzerineden satın alabiliyorsunuz. Kredi kartınıza bağlarsanız, bakiye belli bir limitin altına düştüğünde otomatik olarak yükleniyor. HGS etiketi de iki-üç gün içinde geliyor.

HGS kart mı HGS etiket mi?

HGS sisteminde kullanılan kartların etiket tipi ve kart tipi olmak üzere iki farklı versiyonu var. Bunlardan hangisini seçeceğinize karar verme konusunda aşağıdaki bilgilerin yararı olabilir.

 • Etiketi arabaya yapıştırdıktan sonra bir daha sökemiyorsunuz. Sökülünce özelliğini kaybediyor.
 • Kart 5 araca kadar kullanılabiliyor. Etiketin birden fazla araçta kullanımı yasak.
 • Kartı her geçişte gişenin okuyabileceği bir şekilde tutmanız gerek.

HGS hakkında bilinmesi gerekenler

Geçişte HGS okunmazsa ne olur?

Etiketinizin bağlı olduğu plakalı araçla, etiketi kullanarak yaptığınız geçişlerde, HGS gişesi herhangi bir sebeple etiketi okumazsa, PTT ücret kaydını plaka numarası üzerinden hesabınıza yansıtacaktır.

HGS etiketi bozulursa muhatabım kim?

Etikette kullanıcı hatası ile ilgili bir problem olduğunda muhatabınız PTT, banka değil.

Geçişte HGS hasabımda yeterli bakiye yoksa ne olur?

Gişeden geçiş yaparken hesabınızda yeterli bakiye yoksa geçiş PTT tarafından kara listeye alınır. 7 gün içerisinde hesabınıza yeterli miktarda para yatırırsanız ücret buradan tahsil edilir. Aksi takdirde geçişiniz PTT tarafından ihlal sayılacak ve tebligat gönderilecektir.

Etiketi farklı bir araçta kullanırsam ne olur?

Etiketi, kayıtlı bulunduğu plakadan farklı ama aynı sınıftan başka bir araçta kullanırsanız banka normal tahsilatı yapacaktır. Sorumluluk kullanıcıya aittir.

HGS etiketi nasıl yapıştırılır?

PTT’nin resmi HGS sitesinde, bazı araçların ön camlarının metalik film kaplı olduğunu ve bunun da HGS etiketinin ve diğer geçiş cihazlarının performansını düşürdüğü belirtilmiş ve bu araçların bir listesi verilmiş. Listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer aracınız bu listede değilse, HGS’nizi aracınıza aşağıda belirtildiği şekilde takabilirsiniz:

 • HGS’nizin doğru çalışması için aracınızın ön camına düzgün bir şekilde yapıştırılması yeterlidir. Bunun için,
 • Aynası ön cama monteli araçlarda, etiketi camı yanlardan ortalayarak, aynanın montaj ayağının 5 cm altına yapıştırabilirsiniz.
 • Aynası tavana monteli araçlarda, etiketi camı yanlardan ortalayarak, camın en üst kısmından 5-10cm aşağıya yapıştırabilirsiniz.
HGS etiketini, dikiz aynası cama monteli araçlarda, aynanın ayağının 5 cm altına, göz kararı ortalayarak yapıştırabilirsiniz.
HGS etiketini, dikiz aynası cama monteli araçlarda, aynanın ayağının 5 cm altına, göz kararı ortalayarak yapıştırabilirsiniz.

PTT sitesinde bir kullanma kılavuzu veriyor. Hiç yoktan iyidir diyerek onu da ekliyorum.

PTT'nin verdiği HGS etiketini cama yapıştırma kılavuzu.
PTT’nin verdiği HGS etiketini cama yapıştırma kılavuzu.

Kaynaklar

 1. Wikipedia HGS sayfası.
 2. Garanti Bankası HGS etiket kullanım kılavuzu
 3. PTT’nin resmi HGS sitesi:hgsmusteri.ptt.gov.tr
 4. donanimhaber.com HGS safyası.
 5. https://forum.shiftdelete.net/threads/hgs-etiket-mi-kart-mi.334550/
 6. http://ekonomi.haber7.com/gundem-veriler/haber/995521-hgs-kartlarina-5-arac-tanimlanabilecek

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir