Menü Kapat

Dünya Ekonomik Forumu ve Metaverse

Dünya Ekonomik Forumu 25 Mayıs 2022’de, Metaverse’i Tanımlama ve İnşa Etme (Defining and Building the Metaverse) adlı yeni bir girişimi duyurdu.

Girişim amacını, ekonomik olarak elverişli, birlikte çalışabilir, güvenli ve kapsayıcı bir metaverse oluşturmak olarak ifade ediyor. Bu amacı şu iki konu üzerinde çalışarak gerçekleştirecekler:

  1. Metaverse’ün denetim ve yönetimi
  2. Sosyal ve ekonomik değer yaratımı

Bunun için teknoloji ve diğer sektörlerden 60 kilit şirketi bir araya getiriyor. (META ve Microsoft en başta. Alphabet [Google], Amazon, Apple listede görünmüyor). Ayrıca akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının da katılımı planlanıyor.

Dünya Ekonomik Forumu Genel Müdürü Jeremy Jurgens, girişim hakkında şunları söylemiş:

“Metaverse’i Tanımlama ve İnşa Etme girişimi, endüstriye metaverse’yi etik ve sorumlu bir şekilde inşa etmek için kritik bir araç sağlıyor. Böylece, sosyal ve ekonomik bağlantı için hayati önem taşıyan bu ortamdan, kapsayıcı, etik ve dönüştürücü bir şekilde tam olarak yararlanabileceğiz.”

Jeremy Jurgens

Dünya Ekonomik Forumu, metaverse’ü şu şekilde tanımlamış:

Metaverse, sosyal ve ekonomik unsurların gerçekliği yansıttığı, kalıcı ve birbirine bağlı öğelerden oluşan bir sanal ortamdır. Kullanıcılar, dijital varlıklar ve mülklerle etkileşime girerken, çeşitli cihazlar ve çevreleyici teknolojiler kullanarak aynı anda bu ortamla ve birbirleriyle etkileşime girebilir.

WEF

Metaverse’nin 2024 yılına kadar 800 milyar dolarlık bir pazara dönüşmesi bekleniyor.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir