Menü Kapat

Egzoz spirali koptu, egzoz düştü

twingo egsozcuda

En baştan söyleyeyim. Arabanın egzoz spirali kırıldı. Böyle olunca da egzozun ucundan arabanın önüne, motora kadar uzanan boru sarktı ve yere sürtmeye başladı. Ayrıca arabadan da yarış motorları gibi bir ses çıkıyordu.

Nasıl başladı?

1997 model (19 yaşında) Twingo’yu aldıktan iki gün sonra Ankara’dan İstanbul’a gitmek üzere yola çıktım. Bu, muayene için Ankara’dan Polatlı’ya gidip gelmemi saymazsak, ilk uzun yolum olacaktı.

Ankara Bolu arasında bir yerde, arkadan bir araba korna çalarak yaklaştı. Arabalar aynı hizaya geldiğinde şöförün yanındaki yolcu camını açtı, benim arabanın altını işaret etti ve bir şeyler söyledi. Twingo’nun kliması çalışmadığı için otobanda camlar açık bir şekilde gidiyordum. Ama rüzgarın uğultusundan ne dediğini tam anlayamadım. Yalnız aradan “egzoz” kelimesini seçtim.

Hemen yavaşladım ve yol kenarında durdum. Arkaya geçip egzoza baktım.

Benim egzozdan anladığım, arabanın arkasından hafifçe dışarı taşan ve ucundan duman çıkan bir boruydu. O boru yerinde duruyordu. Bağlı olduğu daha uzun bir boru da arabanın altından ön tarafa doğru gidiyordu. Uzun boru ortalarında biraz bombe yapmıştı, ama sağlam görünüyordu. Acil bir problem olmadığına karar verip yola devam ettim.

Akşam saatlerinde İstanbul’a vardım. Üsküdar’daki sokağımıza girdiğimde hava kararmaya başlamıştı. Park yeri bulmak için sokakta yavaş yavaş ilerlerken arabadan gelen sese dikkat ettim. Gaza bastığımda, hatta bazen gaza basmadan giderken bile araba adeta bağırıyordu. Egzoz, evin önüne gelene kadar dayanmış, orada iflas etmişti. Arabayı dikkatle park edip eve gittim.

Twingo'nun silindiri yırtıldığı için egsozu düşmüş. Alt önden görünüş.
Twingo’nun silindiri yırtıldığı için egsozu düşmüş. Alt önden görünüş.

Tamirciye gidiş

Ertesi gün iş çıkışında Üsküdar’a gelip arabayı aldım ve Kadıköy Natilius civarındaki tamircilere gitmek için yola çıktım. Arabanın durumu başta fena değildi, ama gittikçe kötüleşti. Natilius’un çevresini dönerken saatte 20km hızla, dörtlüler yanar, egsoz alttan yola sürter, arabalar arkadan sürekli korna çalar bir vaziyette ilerliyordum. Tamircilerin olduğu sokağa varınca, arabayla geri dönebileceğim bir yere kadar kadar gidip gelmeyi göze alamadığım için yolun karşı tarafına park ettim ve tamircilerle konuşmaya gittim.

Twingo'nun silindiri yırtıldığı için egsozu düşmüş. Alt yandan görünüş.
Twingo’nun silindiri yırtıldığı için egsozu düşmüş. Alt yandan görünüş.

Maalesef orada egsozcu yokmuş. 5-10dk mesafede bir tane varmış. Köprünün sağından düz devam, ilk sola dön, ikinci ışıklardan sonra hemen sağda… Aslında yakın, ama araba bu halde oraya gitmez.

Tamircilerden bir pense ile biraz bağ teli aldım. Allahtan arabanın krikosu çalışıyordu. Kriko ile arabayı az bir miktar kaldırdım. Üstümün başımın kirlenmesine aldırmadan altına yattım. 20 dakika kadar orada debelendikten sonra arabanın altında tel bağlayacak bir yer bulup egsozu telle oraya bağladım. Öylece yola çıktım.

Egzoz spirali değişimi

Tamircilerin tarifi ettiği Birlik Egsoz’u bulduğumda, egsoz yine yere sürtmeye başlamıştı. Ustalar hiç “neyi var?” diye sormadan (sesten anladılar herhalde) bana, içine girip arabanın altına baktıkları çukurun üstüne çıkmamı işaret ettiler. Gel-git, sağ-sol filan derken zor da olsa yerime yerleştim.

Twingo egsozcuda tamirde.

Buradan sonra ustalar konuyu devraldılar. Bir tanesi hemen arabanın altına inerek bir ön inceleme yaptı. Beş dakika sonra yukarı çıkarak spiralin kırıldığını ve egzozun bu yüzden düştüğünü söyledi. Tekrar tünele girerek çalışmaya devam etti. O sırada diğer usta da bana konu ile ilgili bilgi verdi.

Teknik (sayılabilecek) bilgi

Öncelikle, arızanın benim zannettiğim gibi önemsiz olmadığını söyledi. Egzoz borusu, hele ki yüksek hızla seyrederken yuvasından kurtulup yere değerse arabaya takla bile attırabilirmiş.

Spiral, egzoz borusunu motorun ağzına bağlayan parçaymış. Örgülü yapısı sayesinde titreşimleri emiyor ve böylece egzoz borusunun fazla sallanmasını engelliyormuş.

Sonra, spiralin pek de ucuz bir parça olmadığını, kendilerinin Bosal marka, Alman malı spiral kullandıklarını, bu markanın iyi olduğunu anlattı. Alman malı olduğu için mantıklı geldi ve inandım. Takmasıyla beraber spiralin fiyatı 150 liraydı. Pazarlık yapmadılar.

Benden onayı aldıktan sonra, arabanın altından söktükleri eski silindirin (motor bağlantısı için kullanılan) ucunu kestiler. Yeni silindirin fazlalığını yine testereyle kestiler ve eski kaideyi yeni silindire kaynakladılar.

Daha sonra ustalardan biri, elinde yeni silindire kaynaklanmış kaideyle tünele indi. Öbür usta gelen bir telefona cevap vermek ve muhtemelen de benim cahilce sorularımdan kurtulmak için camekanlı bölmeye geçti. Ben de etrafa biraz göz attım.

Benim egzozun spiralini değiştirip kontrollerini yapmaları yaklaşık bir saat kadar sürdü. Bu süre içinde gelen bir iki müşteriyi de, kapanma saatleri yaklaştığı için geri çevirdiler. Belirtmekte yarar var, ramazandaydık.

Birlik Egzost hakkında

Benim için en önemli şeylerden biri güvenilir, yani ne yaptığını bilen, yaptığı işi iyi yapan ve dürüst ustalar bulabilmek. Bu yüzden de gittiğim tamirhaneler ve ustalarla ilgili ayrıntılara da yer vermek istiyorum.

Birlik Egzost temiz bir mekan. Anladığım kadarı ile ortak olan iki usta da işini bilen, dürüst insanlara benziyorlar. Sanki sevdikleri iş bu olduğu için tamirhane açmışlar gibi bir havaları var. Ben verdikleri hizmetten memnun kaldım. Konum itibarı ile (iletişim bilgileri aşağıda) fiyatlarının nispeten yüksek olduğunu zannediyorum. Zaman içinde anlaşılır.

Birlik Egzost, gazeteler.
Birlik Egzost, gazeteler.

Birlik Egzost
Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi
Rıfat Bileyci
0216 338 32 97
0532 730 45 86
Yıldızbakkal Taşköprü Cad. No: 25/a
Kadıköy – İstanbul

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir